plakat wernisaż wystawy dziadków do orzechów z kolekcji Mateusza Łomnickiego
16 grudnia o 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy dziadków do orzechów z kolekcji Mateusza Łomnickiego. Kolekcja liczy ponad 400 przeróżnych eksponatów. Niektóre z nich pochodzą z Węgier, Niemiec i Anglii. "Kolekcja liczy ponad 400 przeróżnych eksponatów. Niektóre z nich pochodzą z Węgier, Niemiec i Anglii. Jest to największa prywatna i czynna kolekcja w Polsce. Opisywana przez największe media, gościła ona w takich muzeach jak Muzeum Techniki w Warszawie czy Muzeum Miasta Gdyni. Historia dziadka do orzechów wywodzi się z Saksonii, Gór Rudawskich. Tam uboga społeczność wykonywała je w celach zarobkowych. Obecnie są to wspaniałe dekoracje oddające wspaniale klimat świąt Bożego narodzenia. Wystawa to nie tylko obiekty, to także wspaniała okazja do wspominania czasów dzieciństwa przez wiele osób, jak i okazja do warsztatów dla dzieci.

Kolekcja zapoczątkowana przez Jana Łomnickiego pierwszy raz została upubliczniona w siedzibie banku PKO w Kwidzynie w 1991 roku. Od ponad 30 lat Jan Łomnicki starał się o wystawę w murach muzeum w Kwidzynie, niestety nigdy wystawa nie doszła do skutku. Jako właściciel kolekcji jestem dumny z tego, że zaczynam działalność wystawienniczą właśnie od tego miasta, w tak pięknym miejscu jak odnowiona Biblioteka. Chciałbym żeby i Państwo podczas oglądania tejże kolekcji przypomnieli sobie wspaniałe czasy dzieciństwa.

Mateusz Łomnicki"