kolej na historię logo

kolej na historię mKolej na historię to projekt Biblioteki Miejsko – Powiatowej w Kwidzynie.  „Poczęstuj” się naszymi kartami opisującymi historię i architekturę dworca w Kwidzynie.
Możesz zwiedzać budynek  z mapą lub umówić się na oprowadzanie bo budynku biblioteki z przewodnikiem/bibliotekarzem.

Zapraszamy osoby indywidulane, rodziny i grupy zorganizowane od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, soboty w godz. 10.00 – 13.00 .
Prosimy o wcześniejszą rezerwację poprzez kontakt:

- tel. 55 279 33 50 wew. 5

Zapraszamy do  odkrywania historycznych i architektonicznych  tajemnic dworca kolejowego w Kwidzynie,  budynku w którym znajduje się obecnie siedziba Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie i który nadal pełni funkcję dworca.

Dworzec kolejowy w Kwidzynie jest niezwykle reprezentacyjnym neogotyckim budynkiem z czerwonej cegły i interesującym obiektem zarówno pod względem architektonicznym  jak i historycznym. Po przeprowadzonym remoncie budynek odzyskał swą wyjątkowość, autentyczność i nową funkcjonalność.

Budynek dworca kryje w sobie wiele pięknych detali architektonicznych, zabytkową stolarkę, malarstwo patronowe na sufitach w korytarzach,  drewniane stropy, dekoracje malarskie  ścian.
Historia tego miejsca jest równie interesująca bo tocząca się wokół linii kolejowej, dawnych czasów dworca i projektanta budynku  Paula Thomera.